Fehérjék és aminosavak
Az aminosavak fehérjeláncban előforduló sorrendjének megadása elegendő a fehérje teljes szerkezetének és működésének megadásához. Ezt az információt az élőlények DNS molekulái tárolják. Az élő szervezetek legérdekesebb makromolekulái a fehérjék, amelyek néhány építőelemet (20 féle aminosavat) felhasználva a legváltozatosabb térszerkezeteket képesek kialakítani.
A csontok alapanyaga kalciumot tartalmazó fehérje, az idegszövet foszforfehérjéjét tartalmaz, a vörösvérsejtek pedig vas- és rézfehérjét. Az aminosavak jelentős részét az izomsejtek használják fel fehérjéik felépítéséhez, noha az összes sejt vesz fel aminosavat a saját fehérjéinek és enzimjeinek felépítéséhez (a szöveti fehérjék, a plazmafehérjék és a plazmában keringő aminosavak).
Esszenciális aminosavak: 8 féle aminosavat a szervezet nem tud előállítani (valin, leucin, izoleucin, treonin, metionin, fenilalanin, triptofán és lizin, sőt gyermekek esetében további két aminosav: arginin és hisztidin).
Az állati eredetű fehérjeforrások "készen kapott", teljes értékű, azaz komplett fehérjék (tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat). A növényi fehérjék felszívódása egészségesebb a szervezet számára, ezzel szemben ezek nem teljes értékű fehérjék, "komplettálásra" van szükségük.
Az esszenciális fehérjék komplett felvétele rendkívül fontos, mert az összes többi aminosav felszívódása függ ezek mennyiségétől, így ha ezekből kevés van a szervezetben, akkor a többi aminosavból sem szívódik fel elegendő mennyiség. A fehérjeszintézishez 20 féle aminosavat használ a szervezetünk, melynek során az a fontos, hogy a táplálék fehérjéi az aminosavakat elegendő mennyiségben és arányban tartalmazzák.
Gondos odafigyeléssel tudunk a szervezetünkbe olyan kombinált növényi tápanyagokat juttatni, melyek egymást kiegészítik (egymás komplementerei) és így végbemegy a fehérje-komplettálás. Egy burgonyapüré, amit tejjel, vajjal, vagy tejföllel törsz össze, szintén teljes értékű fehérjeforrás. Helyes párosítás, ha a hüvelyes féléket olajos magvakkal fogyasztjuk együtt (pl. a babfőzelékhez készítsünk rántást szójaolajjal).
Fehérjeforrások:teljes értékű gabonák (barnarizs, barnakenyér), olajos magvak (pl. dió), hüvelyes növények (pl. lencse, bab), burgonya, avokádó, húsfélék, tojás és tejtermékek
Forrás: Taplalkozas.bioenergetikus.hu és antalvali.com